piątek, 10 stycznia 2014

Krochmal

    A więc w odpowiedzi na pytania Zosi postanowiłam napisać oddzielnego posta.
Zacznę od proporcji krochmalu. Wzięłam swój najmniejszy rondelek (miałam do krochmalenia tylko koszyczek, więc krochmalu nie potrzebowałam dużo), zagotowałam szklankę wody. W międzyczasie rozrobiłam bardzo czubatą łyżeczkę mąki (skrobi) ziemniaczanej w połowie szklanki zimnej wody. Kiedy się woda w garnku zagotuje, dolewam rozrobioną mąkę mieszam chwilkę na ogniu, zestawiam z ognia. Czekam aż trochę przestygnie, potem moczę robótkę. I tutaj mój taki wymysł, gorącą robótkę opłukuje delikatnie zimną wodą. Dzięki temu robótka się tak nie lepi.
    A teraz przypinanie. Z racji, że słowami to trudno opisać, specjalnie zrobiłam fotki :)
 Wybieram odpowiednią miskę (ważne, żeby nie była za duża lub za mała). Najlepiej "poprzymierzać" zanim się wykrochmali :). Potem ustawiam miskę na ścierce na łóżku.
 Następnie układam robótkę na misce.
Na koniec przypinam szpilkami do łóżka. Szpilki wpinam pod kątem, żeby się czasem nie wypięły jak naciągniemy robótkę. I właśnie najlepsze do tego jest łóżko, materac lub coś równie grubego, bo szpilki wbijamy do końca, innymi słowy - całe :)
A teraz czekamy aż robótka wyschnie :)

Jeżeli coś napisałam niezrozumiale, to pytajcie :)

8 komentarzy:

  1. Zawsze walczę z tym klejeniem krochmalu :) dziękuję za wskazówkę i spróbuję z tą zimną wodą :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Robiłam tak samo. A do przypinania kupiłam płytę styropianu - 5 cm grubości i fantastycznie mi służy do wbijania szpilek. Potem płytę z zozpiętą robótką opieram o grzejnik i schnie błyskawicznie. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Dzięki za przepis i zdjęcia. Tak to jest, że jak człowiek zobaczy na własne oczy to od razu wszystko robi się jasne :))))))
    Pozdrawiam gorąco!

    OdpowiedzUsuń
  4. Cieszę się, ze mogłam pomóc :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo przyda mi sie ta informacja, dziekuje :)

    OdpowiedzUsuń
  6. mi nigdy krochmal nie wyszedł, ozdoby choinkowe moczyłam w cukrze:) potem się zastanawiałam czemu Zosia tak lubi się nimi bawić:):) muszę wypróbować Twój przepis:):)

    OdpowiedzUsuń
  7. Zawsze mam kłopot z upinaniem nakrochmalonych robótek. Pomysł z miską ciekawy, zastanawiam się tylko czy jak serwetka wyschnie, to nie jest wybrzuszona? Potem trzeba ją prostować przy prasowaniu.Ja próbowałam usztywniać prace krochmalem kupowanym, ale zawsze za bardzo przesychały zanim potraktowałam daną rzecz żelazkiem i w efekcie wyglądały jakby nie były usztywniane. Krochmal robiony osobiście zawsze mi zostaje w zakamarkach, bo widocznie za słabo go spłukuję. Ten końcowy etap pracy nad serwetką zawsze zajmuje mi najwięcej czasu, a rezultat mizerny. Dlatego większość prac mam poupychanych w torebkach foliowych, tekturowych pudełkach bez krochmalenia i w związku z powyższym nie robiłam do tej pory zdjęć. Obecnego bloga prowadzę od niedawna i więcej w nim gawędzę niż pokazuję swoje prace ale pod hasłem "moje hobby" mam zamiar teraz od czasu do czasu coś zamieścić.

    OdpowiedzUsuń
  8. To miał być koszyczek, więc ma kształt miski. A krochmalnie nie jest takie złe i straszne. Chociaż osobiście nie lubię przypinać. W nowym poście planuje opisać jak ja krochmalę, krok po kroku. Zapraszam ;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i komentarze :)